Lizbon Uçak Bileti Al

Lizbon Gezi Rehberi

Avrupa’nın en batısında, sarı tramvaylarını nerede görseniz yokuşlarından ya da sıcak atmosferinden tanıyacağınız, kıtaya Latin ruhu serpiştiren coğrafyayı keşfetmeye gidiyoruz. Denizcilik dendiğinde akla ilk gelen kaşifler ülkesi olan Portekiz’in başkenti Lizbon’u ziyaret için Avrupa’nın bir ucuna gidiyoruz. Tarihinin ilk dönemlerinden itibaren başlayan liman ticareti faaliyetleri ile zenginleşen ve elde ettiği ekonomik gücü mimarisine yansıtan Lizbon gezginlere hem eğlenceli hem de kültürel anlamda zengin tatil fırsatları sunuyor.

Tarihi yapıların sıralandığı eski yerleşimlerinde farklı kültürlere özgü detaylar yakalayabileceğiniz Lizbon, eğlence hayatıyla tatil günlerini renklendirmeyi biliyor. Hazırladığımız Lizbon Gezi Rehberi ile kentin tüm özellikleri hakkında enine boyuna fikir sahibi olacaksınız.

Lizbon Şehir Rehberi

Lizbon Kaç Günde Gezilir?

Portekiz aslında güney sahillerinden tutun, şehirlerine kadar hakkıyla gezmek için neredeyse bir haftanızı ayırmanızı isteyen bir ülke. Vakit kısıtlı, sahillere inemeyeceğiz diyorsanız en azından Lizbon’u mutlaka gezin. Lizbon’u 3 günde rahatlıkla gezebilirsiniz.

Lizbon’a Nasıl Gidilir? Lizbon Ulaşım

İstanbul’dan THY hem Lizbon’a hem Porto’ya uçuyor. Türk Hava Yolları dışında da bir firma seçeneği yok çünkü Türkiye’den uçan diğer firma Air Portugal, onlar da ortak uçuş gerçekleştiriyorlar. Bu sebeple Portekiz için kampanya kovalamak şart. THY kampanyası ile 2 kişi git gel ortalama 1400 TL’ye bilet bulabilirsiniz. 4,5 saatlik bir uçuş olduğu göz önüne alınırsa çok başarılı fiyatlar olduğu söylenebilir.

Lizbon Şehiriçi Ulaşım Nasıl Yapılır? En Ekonomik Lizbon Ulaşım Seçeneği

Lizbon yokuşlarında zaten bir ah uh çekeceksiniz ama her ne kadar yürüyerek gezmek çok keyifli olsa da bu şehirde metroya binme ihtiyacı duyacağınız yerler olacak. Mesela Belem semti için kesin ulaşım aracı kullanacaksınız. Ya da meşhur 28 numaralı sarı tramvay ile şehri gezmek isteyeceksiniz. Lizbon’un seyir terasları için asansörleri kullanacak, nostaljik fünikülerin tadına bakacaksınız. Bunlardan birini bile yapsanız her şekilde en mantıklısı günlük bilet almak. Fiyatı da bence aşırı uygun, turistler çok şanslı bu şehirde. 

Lizbon Havaalanı’ndan Şehre Ulaşım

Makinelerden biletinizi alıp, kırmızı hattın metrosuna binebilirsiniz. Tek seferlik bilet alırsanız 1 saat içinde aktarma yapabilirsiniz. Eğer şehre erken varıyorsanız ve o gün gezecekseniz 24 saatlik bilet de düşünebilirsiniz. Tüm Portekiz geziniz boyunca bilet kontrolünün çok iyi yapıldığını göreceksiniz.  Bilet almadan geçerim diye sakın düşünmeyin.

Lizbon’da Nerede Kalınır?

Lizbon denildiğinde akla 3 semt geliyorBaixa-Chiado, Bairro Alto, Alfama. Bu semtler kalma planları yapmanız için en uygun semtler sizin için. Buralarda bütçenize göre oteller bulmanız mümkün. İsterseniz oda veya daire kiralayabilir ve daha uygun fiyatlara kalabilirsiniz. Şehrin merkezine ve en güzel turistlik yerlerine yakın olan bu semtler dışında da kalmak için çeşitli alternatifler mevcut.

Nüfus, Dil ve Toplum

Portekiz’in başkentinde 3 milyona yakın birey yaşıyor. Kent nüfusunun büyük çoğunluğu Katolik. Ancak eski adı Olissipo olan kentin Alfama gibi azınlıkların yaşadıkları bölgelerine giderseniz, farklı inanç sistemlerini benimsemiş ve farklı diller konuşan toplulukları görebilirsiniz. Ancak İngilizce konuşarak da şehir merkezlerinde Lizbon’da yaşayan esnaf ve halk ile rahatlıkla iletişim kurabilirsiniz.

Lizbon'da İklim Nasıldır?

Portekiz’in Atlas Okyanusu kıyısındaki başkentinde yıl boyunca Akdeniz ikliminin etkileri görülüyor. Aşırı sayılabilecek meteorolojik olayların nadiren yaşandığı mevsiminden dolayı Lizbon gezi rehberi bünyesindeki ilerleyen bölümlerde sizlere önereceğim aktiviteleri gerçekleştirebilmek için seyahatinizi yılın herhangi bir döneminde gerçekleştirebilirsiniz.

Okyanus kıyısında olmasının getirdiği etkiyle Lizbon’da hava, yazın en sıcak dönemlerinde bile hızla değişebiliyor. Yağmur geçişlerine sebep olan bu durumdan dolayı valizinizde ince bir yağmurluk bulundurmayı sakın unutmayın.

Kentin 4 mevsim seyahat edilebilen bir tatil destinasyonu olduğundan bahsettim. Ancak kalabalıktan hoşlanmıyorsanız kış mevsiminde de Lizbon’a gidebilirsiniz. Tatiliniz Aralık ve Ocak ayına denk getirirseniz Gulbenkian Vakfı’nın ev sahipliğini yaptığı, tiyatro ve müzik ağırlıklı Lizbon Kış Festivali‘ne katılma olanağına kavuşabilirsiniz.

İlkbaharda yavaş yavaş hareketlenmeye başlayan kentte etkinliklerin yoğunlaştığı dönemse turizm sezonu olarak da anılan yaz ayları. Özellikle Haziran ayı boyunca kent yaşamına renk katan Lizbon Şenlikleri sayesinde gezginler yerel kültüre dair birçok ayrıntıyı öğrenme fırsatı yakalıyor.

Lizbon’ da Nereler Gezilir?

Lizbon yüzyıllar öncesinde edindiği ekonomik gücü, günümüzde mimari birikim ile konuklarına hissettiriyor. Bu durumun bir yansıması olarak kentin tarihi merkezinin her noktasında; romanesk, gotik, manuelin, barok, modern ve post-modern tarzda inşa edilmiş yapıları yan yana görme olanağı yakalayabilirsiniz. Kentte mimari zenginlikten söz edildiğinde akla ilk olarak Belém Bölgesi geliyor. Vasco de Gama anısına 16. yüzyılda inşa edilen Belém Kulesi ile Jeróminos Manastırı, bölgenin en ünlü yapıları konumundalar.

Gotik ve Rönesans stillerinin harmanlandığı iki tarihi yapıyı ziyaretten sonra enerjinizin düştüğünü hissederseniz, rotanızı 1837’den beri faaliyette olan Belém Pastanesi‘ne çevirmenizi öneririm. Deniz kıyısındaki Keşifler Anıtı, Portekiz’in en önemli döneminin anısını yaşatıyor.

Okyanusun ve kentin oluşturduğu nefes kesici manzaranın tadını çıkarabilecekleri en ideal mekânı arayanlar soluğu genelde São Jorge Kalesi‘nde alıyor. Buradan ayrıldıktan sonraysa biraz aşağı inip Lizbon’un en eski mahallesi Alfama‘yı ziyaret edebilirsiniz.

1755’deki deprem felaketinden sonra kentteki yeniden inşa çalışmalarının merkezinde yer alan Ticaret Meydanı‘nı ise tarihi yerleşimden sonraki durağınız olarak belirleyebilirsiniz.

Günlük hayatı gözlemlemek ve fotoğraf çekmek için meydanda zaman geçirdikten sonra dilerseniz, 25 Nisan Köprüsü‘nden kentin diğer yakasına geçebilir veya San Justa Asansörü‘nü görmek için Baixa‘ya yönelebilirsiniz.

Lizbon’daki sanatsal birikim hakkında fikir sahibi olmak isteyenler için Gulbenkian Müzesi, en ideal mekân konumunda. Zira kültürel tesisin zengin koleksiyonu antik ve modern sanat eserlerinden oluşuyor. Benzer nitelikte koleksiyonu incelemek için Berardo Müzesi‘ne de zaman ayırabilirsiniz.

Lizbon Okyanus Akvaryumu ise bölgedeki deniz yaşamının zenginliğini farklı duyulara hitap eden gösterimleri aracılığıyla meraklı gezginlere aktarıyor.

Lizbon’ da Ne Yapılır?

Lizbon, aslında konuklarına liman şehirlerinin tipik yapısını yansıtıyor. Yani pek çok farklı kültürle etkileşim halinde olmaktan kaynağını alan hareketli günlük yaşam, renkli eğlence hayatı ve alışveriş tutkunlarını mest edecek sıra dışı objeler Portekiz’in başkentini Avrupa’nın en ilgi çekici cazibe merkezlerinden birisine dönüştürüyor.

Geleneksel Portekiz müziğini dinlemek için Cine Theatro Gymnasium‘daki 40 dakikalık gösterileri izleyebilirsiniz. Eğer kültürel aktivitelere yoğunlaşan bir tatil planı yapıyorsanız, gezi programınıza Centro Cultural de Belém ve Culturgest’in takvimindeki etkinlikleri de ekleyebilirsiniz.

Standart aktivitelerden sıkılıp, güzel havanın tadını çıkartmak isterseniz, Jardim Botanico‘da piknik yapabilirsiniz. Avrupa’nın en saygın kültür enstitülerinden biri olan Calouste Gulbenkian Vakfı’nın bahçesi de oldukça huzur verici atmosfere sahip.

Rahatlığın ön planda olduğu bir restoranda akşam yemeği yemek için LX Factory‘de yerinizi alabilirsiniz. Yakın zamana kadar terk edilmiş eski bir sanayi bölgesi olan bu yer, günümüzde Lizbon’un en popüler cazibe merkezlerinden birine dönüşmüş durumda.

Alışveriş tutkunuysanız, “vintage” ürünler bulmak için popüler caddeleri ve bitpazarlarını dolaşabilirsiniz. Kentteki alışveriş olanakları hakkında detaylı bilgiyi Lizbon gezi rehberi bünyesindeki ilerleyen bölümlerde anlatacağım.

Tarihi mekânlar ve cazibe merkezleri arasında gezerken enerjinizin azaldığını hissederseniz, tazelenmek için Belém Pastanesi‘ne uğrayabilirsiniz. Köklü pastane, milföy ve krema içeren özel tatlısı Pastel de Nata ile gezginler arasında popüler hale gelmiş durumda.

Dans etmek için Lux \ Frágil‘i, canlı caz performansı içinse Hot Clube de Portugal’ı gezilecek yerler listenize ekleyebilirsiniz. Daha farklı seçenekler içinse önceliği Bairro Alto’ya verebilirsiniz.

Lizbon’ da Yeme-İçme

Lizbon gezi rehberi bünyesinde yer verdiğimiz konular içerisinde belki de en kısıtlı olano yeme-içme. Ancak bu durum, kentte lezzetli yemekler bulamayacağınız anlamına gelmiyor. Zira bir liman şehrine yakışır şekilde Lizbon’da taze deniz ürünlerinden yapılan tarifler ön plana çıkıyor. Portekiz’in klasik lezzetlerinde ise pirinç ve patates kullanımı daha yaygın.

Kentte güveç tarzı yemekler ya kırmızı et ya da balık içeriyor. Bacalhau, bu tarz yemeklerin en ünlüsü. Bir diğer popüler lezzet Brás à bacalhau ise kızarmış patates, soğan ve çırpılmış yumurta ile yapılıyor. Erimiş peyniri ve şarküteri ürünlerini bir arada tüketmeyi seviyorsanız, Francesinha‘nın hoşunuza gideceğini düşünüyoruz.

Yemekten sonraysa ağzınızın tatlanması için muhallebili turta Pastel de Nata‘yı deneyebilirsiniz. Bir tür halka tatlısı olan Bola de Berlim‘in içerisine ise yumurta sarısı koyulup, üzeri krema ve şekerle kaplanıyor.

Lizbon’ da Alışveriş

Kentte gezginlere 61,35 Euro’luk meblağı geçmeleri kaydıyla vergi iadesinden yararlanma hakkı sunuluyor. Bu haktan yararlanıp, alışverişe ayırdığınız bütçeyi aşmadan Portekiz’in simgeleri ile bezeli hediyelik eşyaların, seramiklerin, lezzetli şarapların ve tekstil ürünlerinin rahatlıkla sahibi olabilirsiniz.

Baixa, Chiado ve Avenida da Liberdale kentin en prestijli Alışveriş Bölgeleri olarak tanınıyor. Lizbon’da ayrıca farklı kategorilerden ürünleri tek bir çatı altında bulmanıza imkân veren Alışveriş Merkezleri de bulunuyor.

İki ünlü kâşifin adını almış olan Vasco de Gama ve Colombo, kentte en çok rağbet gören AVM konumundalar. Bu iki mekâna ek olarak fırsatları değerlendirmek için El Corte InglesCampo PequenoEmbaixada veya Armazens do Chiado‘ya da gidebilirsiniz.

Lizbon’da pazarlık yapma avantajına sahip olacağınız yerlerse Sokak Pazarları. Riberia, Campo de Ourique, Jardim ve LX Factory Market ürün çeşitlilikleri ve renkli atmosferleri ile sıra dışı bir deneyim yaşamanıza imkân tanıyor.

Lizbon’ da Gece Hayatı

Akşama hem keyifli hem de uygun fiyatlı bir yemekle başlamayı düşünürseniz, Mercado de Ribeira‘ya gidebilirsiniz. Pazarın yemek alanında 35 farklı restoran bir arada bulunuyor. Daha iyi bir atmosfer içinse deniz ürünleri ile öne çıkan Ramiro‘yu ya da Alma‘yı tercih edebilirsiniz. Tavernalar ilginizi çekiyorsa Bairro Alto‘da birkaç seçenek bulabilirsiniz.

Yemeği yedikten sonra müziğin ritmine kendinizi kaptırıp dans etmek amacındaysanız; Music BoxMajong da Lisbon ve Lux gibi mekânlar sizleri bekliyor. Tabii Lizbon’a gelmişken Fado dinlemeden dönmek olmaz düşüncesindeyim. Siz de benim gibi düşünüyorsanız; Mesa de FradesAdega MachadoBelaClobe de Fado başta olmak üzere birçok seçenek arasından seçim yapabilirsiniz. 

Lizbon tatil ve seyahatlerinizde bilet11.com web adresimizden alacağınız uygun fiyatlardaki uçak biletleriniz ile daha hızlı ve konforlu bir yolculuğun tadını çıkartabilirsiniz. Detaylı tüm bilgi ve rezervasyon işlemleriniz için 444 30 11 numaralı telefondan 7/24 hizmet veren müşteri hizmetlerimize bağlanabilirsiniz.

 

Lizbon Uçak Bileti

Lizbon uçak bileti almak Türkiye’nin en güvenilir uçak bileti arama sitesi bilet11.com ile artık çok daha kolay. Türkiye'nin her noktasından Lizbon uçak bileti en uygun fiyatla satın alın. 
 
İş seyahatleri, turistik geziler, tarihi yer ziyaretleri için en uygun Lizbon uçak biletini bilet11.com’dan kredi kartı, banka kartı ve havale yöntemi ile kolaylıkla satın alabilirsiniz. 
 
Bilet11.com’da Türk Havayolları Lizbon uçak bileti fiyatları ve ve tüm havayollarının Lizbon uçak bileti fiyatlarını listeleyebilirsiniz. THY Lizbon uçak bileti, Pegasus Lizbon uçak bileti, Atlas Jet Lizbon uçak bileti, Azal Havayolları Lizbon uçak bileti, Air France Lizbon uçak bileti, KLM Lizbon uçak bileti, Alitalia Lizbon uçak bileti, British Airways Lizbon uçak bileti, Lufthansa Lizbon uçak bileti, Emirates Lizbon uçak bileti, Qatar Havayolları Lizbon uçak bileti, Singapur Airlines Lizbon uçak bileti, Delta Airlines Lizbon uçak bileti, American Airways Lizbon uçak bileti, Qantas Lizbon uçak bileti, Air China Lizbon uçak bileti, Ana Airlines Lizbon uçak bileti, Aeroflot Lizbon uçak bileti, İberia Lizbon uçak bileti, Etihad Lizbon uçak bileti, United Lizbon uçak bileti, KLM Lizbon uçak bileti, Austrian Airlines Lizbon uçak bileti, uçuşunu seçebilir ve 3D Güvenli Alışveriş yöntemi ile Lizbon uçak bileti biletinizi çok kısa sürede, kullanıcı dostu uçak bileti sitemiz bilet11.com’dan alabilirsiniz. Bilet11.com sizler için tüm havayollarının Lizbon uçak bileti fiyatlarını karşılaştırılarak en iyi seçeneği almanızı sağlar. 
 
Lizbon uçak bileti uçuş tarihleriniz net değilse ya da programınız esnek ise bilet11.com’da yer alan bilet fiyatı grafiğini görüntüleyerek, en ucuz Lizbon uçak biletini hangi aylarda ya da hangi günlerde alabileceğinizi belirleyebilirsiniz. Lizbon uçak bileti yolculuğunuzun daha ekonomik ve daha keyifli hale getirecek yardımcı eklentiler sayesinde, en ucuz Lizbon uçak biletini satın alabilirsiniz.  
 
En uygun Lizbon uçak bileti için
bilet11.com web sitesini kullanabilir ya da 444 34 97 numaralı telefonu ücretsiz arayıp Lizbon uçak bileti satın alabilirsiniz.

Dünyada Görülecek Çok Şey Var!

Yeni yerler keşfetmek ister misiniz?
Whatsapp Hattı
Alo Bilet