Çankırı Uçak Bileti Al

Çankırı Şehir Rehberi

Türkiye’nin İç Anadolu Bölgesinde bulunan Çankırı’nın Kuzey ilçeleri Karadeniz Bölgesindedir. Çankırı’ya komşu iller ise Çorum, Kırıkkale, Karabük, Kastamonu, Bolu ve Ankara’dır. Çankırı ilinde toplam 12 ilçe ve 366 köy vardır. Çankırı’nın adı bazı Batılı gezginler tarafından "Çengiri" ya da "Çangırı" şeklinde yazılmıştır. Çankırı ili, Kurtuluş Savaşı süresince İnebolu üzerinden İstanbul’dan Ankara’ya yapılan insan ve malzeme naklinde aracı rolü oynamıştır. 23 Ağustos 1925 günü Mustafa Kemal Atatürk, Çankırılar tarafından Dedeler köprüsünde halk tarafından karşılanmıştır. Kastamonu’ya geçmeden burada dinlenen Atatürk, yolculuğuna devam etmek üzere Çankırı’dan ayrılmıştır. Çankırı, erozyon tehdidiyle karşı karşıyadır. Dolayısıyla, Çankırı toprakları tarımsal amaçla kullanılmamaktadır. Çankırı sanayisi, diğer illere göre geri kalmıştır. Çankırı ili sınırları içerisinde askeri donatım, yem bitkileri ve un fabrikaları bulunmaktadır.

Çankırı Festivalleri

Yapraklı Yayla Kültür ve Turizm Festivali (Haziran)

Şabanözü Geleneksel Kültür Sanat ve Güreş Festivali ( Haziran)

Keşkek Şöleni (Temmuz)

Çavundur Kaplıca Şenlikleri (Temmuz)

Kurşunlu Bal Şöleni (Ağustos)

Çerkeş Kültür Festivali (Ağustos)

Kaya Tuzu Karatekin Festivali (Ağustos)

Çankırı’da Alışveriş

Dönmeden önce ilk alacağınız hediyelik eşya Çankırı tuz lambası olmalıdır. Kaya tuzunun içine lamba yerleştirilerek yapılıyor ve negatif iyon yayarak bulundukları yerin hava kalitesini arttırıyorlar.

Ayrıca, Çankırı halkının el işi örnekleri olan biblo bebekler, çarık ve yaka çiçeklerini de hediyelik eşya listenize ekleyebilirsiniz.

Çankırı’da Ne Yenir?

Tatar Hamuru Çorbası

Çankırı’nın meşhur çorbalarından olan Tatar Hamuru Çorbasının içinde mercimekten erişteye kadar birçok besleyici besin bulunmaktadır. Piştikten sonra üzerine sarımsaklı yoğurt dökülerek tüketilen çorba afiyetle yeniyor. 

Cimcik Hamur Çorbası

Çankırı’nın geleneksel çorbalarından diğeri, Cimcik denilen hamur parçalarından yapılıyor ve baharatlı sos eklenerek servis ediliyor.

Sarımsaklı Et

Çankırı mutfağının meşhur etli yemeği haşlanan kuşbaşı et, kabuklu sarımsak, soğan ve salçadan yapılıyor.

Yaren Güveci

Çankırılıların vazgeçilmez yemekleri arasında ve kuşbaşı etlerin güveçte lezzet bulduğu bir tattır.

İnce Ekmek Muskası

Çankırı’nın pratik ve mutlaka karşınıza çıkacak hamur işlerinden biridir. İçerisine Küpecik peyniri ya da kıyma eklenerek yapılıyor.

Yazma Çöreği

Bir diğer Çankırı geleneksel hamur işi yemeklerinden Yazma Çöreği, hamurun içerisine çekilmiş ceviz eklenerek pişiriliyor. Çankırı’nın meşhur çöreğini denemelisiniz.

Mıkla

Kavrulan yumurtaların üzerine sarımsaklı yoğurt ve pul biber dökülerek yapılan bir Çankırı kahvaltısı çeşididir.

Höşmerim

Tereyağı, un ve tuzla yapılan Höşmerimi Türkiye’de birçok yörede bulabilirsiniz. Çankırı yöresel yemek listesinde yer alan Höşmerim, genellikle kahvaltılarda tercih ediliyor.

Tavuk Etli Kuru Bamya

Temizlenmiş çiçek bamyaları salçalı suda çeşitli baharatlarla pişiriliyor ve üzerine tavuk eti eklenerek yemeğe hazır hale geliyor.

Taze Fasülye Kavurması

Önceden yağda pişirilmiş yumurta ile barbunya fasulyesinin kavrulmasıyla hazırlanan Çankırılıların sevdiği bir yemek çeşididir.

Hameyli

Hameyli tatlısı, elde açılan hamurların içerisine ceviz içi konulduktan sonra üçgen şekillerle kesilmesiyle hazırlanıyor.

Yumurta Tatlısı

Çankırı yöresinin meşhur tatlılarından biri olan Yumurta Tatlısı yumurta, tuz ve undan yapılıyor. Ayrıca, isteğe göre üzerine dondurma da eklenebiliyor.

Nokul

Samsun’da da görebileceğiniz Çankırı’nın yöresel tatlısı olan Nokul, yumuşacık hamurun içine kuru üzüm,  çekilmiş ceviz ve tahin konulmasıyla hazırlanıyor.

Çankırı’da Gezilecek Yerler

Çankırı Müzesi

16 Mayıs 1972 tarihinde Halk Eğitim binasının bir bölümü müze haline getirilerek Çankırı’da yaşamış çeşitli millet ve medeniyetlerden kalan seramik, bronz, taş ve etnoğrafik eserler sergilenmeye başlanmıştır.

Cendere (Salman) Höyük

Tarihi Salman Höyükleri, Çankırı-Kastamonu karayolunun kenarında konumlanan Cendere Köyü’nde bulunuyor. Çankırı yöresindeki anıtsal yapılar, yüksek bir tepenin doğuya bakan kayalık yamaçlarıdır.

Sakaeli Kaya Mezarları

Roma ve Bizans dönemine ait olan mezarlar, İl merkezine 72 km uzaklıkta bir köyün yamaçlarında yer alıyor.

Çankırı Kalesi ve Emin Karatekin Bey Türbesi

Şehrin kuzeyinde küçük bir tepe üzerine kurulan Kale ve içinde Roma Dönemi’nden kalma kaya mezarı bulunmaktadır.

Tuz Mağarası

Türkiye’nin en büyük kaya tuzu rezervine sahip Çankırı Tuz Mağarası, Hititler döneminden beri işletildiği tahmin edilmektedir.

Alpsarı Göleti

Çankırı il merkezine 22 km uzaklıkta bulunan Gölet, Çankırı halkının ilgi duyduğu bir dinlenme yeridir.

Ilgaz Kayak Merkezi

Kastamonu – Ankara karayolu güzergahında bulunan Ilgaz Kış Sporları Turizm Merkezi kış mevsiminde bol kar almakta ve kış sporları için tercih edilmektedir.

Bayramören Tarihi Ahşap Köprüsü

Vadinin iki yakasını birbirine bağlayan Köprü, Melan Çayının üzerine kurulmuştur ve ayakları düzgün kesme taş malzemeden yapılmış tarihi bir köprüdür.

Koca Meşe

Koca Meşe, Dünyanın en yaşlı meşelerinden birisidir. 2006 yılı itibariyle Koca Meşe, tescil edilmiştir ve koruma altına alınmıştır.

Çankırı tatil ve seyahatlerinizde bilet11.com web adresimizden alacağınız uygun fiyatlardaki uçak biletiniz ve otobüs biletiniz ile daha hızlı ve konforlu bir yolculuğun tadını çıkartabilirsiniz. Detaylı bilgi ve rezervasyon işlemleriniz için 444 30 11 numaralı telefondan 7/24 hizmet veren müşteri hizmetlerimize bağlanabilirsiniz.

Çankırı Uçak Bileti

Çankırı uçak bileti almak Türkiye’nin en güvenilir uçak bileti arama sitesi bilet11.com ile artık çok daha kolay. Türkiye'nin her noktasından Çankırı uçak biletini en uygun fiyatla satın alın. 
 
İş seyahatleri, turistik geziler, tarihi yer ziyaretleri ve akraba ziyaretleri için en uygun Çankırı uçak biletini bilet11.com’dan kredi kartı, banka kartı ve havale yöntemi ile kolaylıkla satın alabilirsiniz. 
 
Bilet11.com’da Türk Havayolları (THY) Çankırı uçak bileti, Anadolu Jet Çankırı uçak bileti, Pegasus Çankırı uçak bileti, Onur Air Çankırı uçak bileti, Atlas Jet (Atlas Global) Çankırı uçak bileti ve tüm havayollarının Çankırı uçak biletlerini listeleyebilirsiniz. Çankırı uçak biletini listeledikten sonra istediğiniz Çankırı uçak bileti uçuşunu seçebilir ve 3D Güvenli Alışveriş yöntemi ile Çankırı uçak biletinizi çok kısa sürede, kullanıcı dostu uçak bileti sitemiz bilet11.com’dan alabilirsiniz. Bilet11.com sizler için tüm havayollarının Çankırı uçak bileti fiyatlarını karşılaştırarak en iyi seçeneği almanızı sağlar. 
 
Çankırı uçak bileti uçuş tarihleriniz net değilse ya da programınız esnek ise bilet11.com’da yer alan bilet fiyat grafiğini görüntüleyerek, en ucuz Çankırı uçak biletini hangi aylarda ya da hangi günlerde alabileceğinizi belirleyebilirsiniz. Bilet11.com’ dan yolculuğunuzun daha ekonomik ve daha keyifli hale getirecek yardımcı eklentiler sayesinde, en ucuz Çankırı uçak biletini satın alabilirsiniz.  
 
En uygun Çankırı uçak bileti için bilet11.com web sitesini kullanabilir ya da 444 34 97 numaralı telefonu ücretsiz arayıp Çankırı uçak bileti satın alabilirsiniz.

Dünyada Görülecek Çok Şey Var!

Yeni yerler keşfetmek ister misiniz?