Bursa Uçak Bileti Al

Bursa Şehir Rehberi

Osmanlı İmparatorluğu’nun ilk başkenti Bursa, Türkiye’nin dördüncü büyük şehirlerindendir. Bugün Bursa’nın nüfusu 3 milyonu bulmuştur. Birçok medeniyetlere ev sahipliği yapmış ve tarihi eskilere dayanan Bursa, önemini hala korumaktadır. Yeşil Bursa diye adlandırılan şehir, doğasıyla Bursayı gezenlerin dikkatini çekmektedir. Şehirdeki yapılanmalar doğayı tehdit etmiş olsada, kentin yeşil kimliğini koruma çabaları hala sürüyor. Bursa; ovaları, göletleri, dağları ve akarsuları ile 2016 yılında Türkiye’nin yaşanabilir 1.şehri olarak seçilmiştir.

Bursa Şehir Fotoğrafı

Bursa’nın iklimi nasıldır?

Genellikle ılıman iklime sahip olan Bursa şehrinde, kuzeye doğru gidildiğinde yumuşak ve ılık, güneye doğru gidildiğinde ise Uludağ’ın sert havasıyla karşılaşılır. Bursa’nın yıllık ortalama sıcaklığı 13.6’dır. Bursa’da Temmuz ve Eylül ayları en çok sıcak geçen zamanlardandır. Bursa’nın en soğuk olduğu aylar ise Şubat ve Mart’tır.

Bursa’da Gezilecek Camiler ve Türbeler

Uludağın eteklerinde bulunan Emir sultan cami, 15.yüzyılda Emir Sultan’ın vefatı üzerine eşi tarafından yaptırılmıştır.

Yeşil Cami

Hacı İvaz Paşa’nın en önemli eserlerinden olan Yeşil cami, 1414-1419 yılları arasında inşa edilmiştir. Cami, çini kaplamalarıyla biliniyor. Sultan Çelebi Mehmed’in vefatından sonra Cami’nin bir kısmı tamamlanamamıştır.

Ulu Cami

Ulu camii I. Sultan Yıldırım Bayezid I tarafından1399’da yaptırılan Ulu Cami, Bursa şehir merkezinde önemli bir yapıdır. İki yükselen minaresi ve 20 kubbesiyle Ulu cami, Bursa'daki en etkileyici ve önemli binalardan biridir. Ulu Cami’i, Mekke, Medine, Kudüs ve Şam’dakilerden sonra İslam’daki en önemli beş cami olarak kabul ediliyor. Ayrıca, Bursa’nın 2014 UNESCO Dünya Miras Listesi kitabesinde de bulunmaktadır. Duvarlar ve sütunlar, 41 farklı hat yazarı tarafından yazılan toplam 192 hat örneği ile süslenmiştir ve bu sayede dünyadaki İslami hat sanatının en önemli koleksiyonlarından biri haline gelmiştir.

Çelebi Mehmet Türbesi

5. Osmanlı sultanı Mehmed I. Çelebi'nin türbesi, Yeşil Cami'nin karşısındaki bir parkta durmaktadır. İsmine rağmen yeşil türbe’de, mavi Kütahya çinileri bulunmaktadır. Yeşil türbe, 15. yüzyıldan kalma bir dekoru örnekleyen özgün iç döşemeler ile mükemmel ve sade bir güzelliğe sahiptir.

Emir Sultan Cami

Emir Sultan Cami,1766 yılında eski Osmanlı barok tarzında yapılmıştır. Osmanlı barok tarzı; Ahşabın, kıvrımların ve dıştan boyalı kemerler bakımından zengin olan barok ve rokoka’nın romantik çöküşünü yansıtıyor. İç kısmı şaşırtıcı derecede sade olmasına rağmen, vadiye bakan ağaçlarla dolu bir mezarlığın yanında güzel bir ortama sahiptir.

Hüdavendigar Cami

1366 yılına ait bu sıradışı Hüdavendigar cami, namlu kubbeli bir Osmanlı T-kare tasarıma sahiptir ve zemin katta zaviye odaları içermektedir.

Bursa’da Keşfedilecek Yerler

Bursa'nın Karagöz Müzesi'ndeki koleksiyonda muhteşem Türk, Özbek, Rus ve Romen kuklaları ve kukla yapım araçları yer alıyor. Ayrıca, genellikle Çarşamba günleri saat 11: 00'de düzenli kukla gösterileri oluyor. Kuklacı Şinasi Çelikkol ile en son gösteri saatlerini Karagöz Antikacı Mağazasında kontrol edebilirsiniz.

Sultan II. Murat Hamamı'nın arkasında, yokuş yukarı bulunan bu restore edilmiş Hüsnü Züber Evi, İçerideki koleksiyonda süslü müzik aletleri ve karmaşık oyma ve boyanmış Anadolu tahta kaşıkları bulunuyor. Bununla birlikte, dolambaçlı sokaklar, dükkanlar ve çökmekte olan Osmanlı evleri yatıyor.

Yeşil Cami'nin eski medresesinde yer alan Türk ve İslam Eserleri Müzesi’nde, 14. ve 16. yüzyıllar arasında İznik seramik, mücevher, nakış, hat sanatı ile yapılmış derviş eserleri ve Karagöz kuklaları bulunuyor. En son 2021 yılında bitmesi beklenen şehirdeki en geniş restorasyon çalışmaları nedeniyle kapatıldı.

İnce bir şekilde restore edilmiş olan Koza Han, kafeleriyle dolu yeşil iç avlusu ile pazar keşiflerinizi yapmanız için Bursa’da en popüler yerler arasında geliyor. Koza Han, 1490 yılında inşa edilmiştir. Bugünlerde, pahalı ipek dükkanlarına ev sahipliği yapıyor.

Bursa’da Alışveriş Yapılacak Yerler

Zafer Plaza alışveriş merkezinin mavi cam piramidi, Bursa'nın merkezinde bir dönüm noktasıdır. Atıştırmalık için uygun bir yemek salonuna ve aynı zamanda modern bir çok ekranlı sinema kompleksine sahiptir.

Kafkas, kestane şekeri ve diğer şekerli hediyelik eşyaları almak için iyi bir yerdir.

Bali Bey Han’da, 15. yüzyıl Osmanlı kervansarayı el sanatları dükkanları bulunmaktadır.

Kapalı Çarşı I.Sultan Beyazıt tarafından inşa edilmiştir. Kapalı Çarşı, 14. yüzyıldan kalma Bedesteni ve 1335'te Orhanbey Hamamı olarak hayatına başlayan Eski Aynalı Çarşı'yı da içermektedir. Eski Aynalı Çarşı'ndaki çeşitli dükkanlar, Karagöz gölge kuklaları dahil olmak üzere geleneksel el sanatları satıyorlar.

Bursa’da Ne Yenir?

Bursa’da ne yenir dendiğinde ilk akla gelen İskender, Pide ve etin üzerine sıcak tereyağı ve sos dökülerek yanında yoğurtla yeniyor.

Orta kısmında kıyma bulunan yuvarlak hamur şeklindeki Cantık, yemenizi tavsiye edeceğimiz lezzetlerdendir.

İskender’e yakın bir lezzet arıyorsanız, pideli köfteyi tercih edebiliriz. Pideli Köfte, pide üzerinde bulunan köftelere tereyağı ve domates sosu dökülerek servis edliyor.

Köftesiyle meşhur Bursa’nın İnegöl ilçesinde, İnegöl köfte’yi tatmadan geçmeyin.

Marketlerde hazır olarakta bulabileceğiniz Kemal Paşa Tatlısı’da ismini Bursa’nın bir şehirinden almıştır.

Bursa’dan alınan hediye ve ikramların başında gelen Kestane Şekeri’nin pekçok boyutu ve çeşidi bulunuyor. Damak zevkinize uygun bir çeşidini almadan dönmeyin.

Bursa’da yapıldığı gibi başka hiçbir kentte bulamayacağınız Tahinli Pide’nin müptelası olacaksınız.

Bağdat Hurması, üzerine şerbet dökülüp ve hindistan cevizi serpilerek servis edilen Bursa’ya özgü bir tatlıdır.

Bursa tatil ve seyahatlerinizde bilet11.com web adresimizden alacağınız uygun fiyatlardaki uçak biletiniz ve otobüs biletiniz ile daha hızlı ve konforlu bir yolculuğun tadını çıkartabilirsiniz. Detaylı bilgi ve rezervasyon işlemleriniz için 444 30 11 numaralı telefondan 7/24 hizmet veren müşteri hizmetlerimize bağlanabilirsiniz.

Bursa Uçak Bileti

Bursa uçak bileti almak Türkiye’nin en güvenilir uçak bileti arama sitesi bilet11.com ile artık çok daha kolay. Türkiye'nin her noktasından Bursa uçak biletini en uygun fiyatla satın alın. 
 
İş seyahatleri, turistik geziler, tarihi yer ziyaretleri ve akraba ziyaretleri için en uygun Bursa uçak biletini bilet11.com’dan kredi kartı, banka kartı ve havale yöntemi ile kolaylıkla satın alabilirsiniz. 
 
Bilet11.com’da Türk Havayolları (THY) Bursa uçak bileti, Anadolu Jet Bursa uçak bileti, Pegasus Bursa uçak bileti, Onur Air Bursa uçak bileti, Atlas Jet (Atlas Global) Bursa uçak bileti ve tüm havayollarının Bursa uçak biletlerini listeleyebilirsiniz. Bursa uçak biletini listeledikten sonra istediğiniz Bursa uçak bileti uçuşunu seçebilir ve 3D Güvenli Alışveriş yöntemi ile Bursa uçak biletinizi çok kısa sürede, kullanıcı dostu uçak bileti sitemiz bilet11.com’dan alabilirsiniz. Bilet11.com sizler için tüm havayollarının Bursa uçak bileti fiyatlarını karşılaştırarak en iyi seçeneği almanızı sağlar. 
 
Bursa uçak bileti uçuş tarihleriniz net değilse ya da programınız esnek ise bilet11.com’da yer alan bilet fiyat grafiğini görüntüleyerek, en ucuz Bursa uçak biletini hangi aylarda ya da hangi günlerde alabileceğinizi belirleyebilirsiniz. Bilet11.com’ dan yolculuğunuzun daha ekonomik ve daha keyifli hale getirecek yardımcı eklentiler sayesinde, en ucuz Bursa uçak biletini satın alabilirsiniz.  
 
En uygun Bursa uçak bileti için bilet11.com web sitesini kullanabilir ya da 444 34 97 numaralı telefonu ücretsiz arayıp Bursa uçak bileti satın alabilirsiniz.

Dünyada Görülecek Çok Şey Var!

Yeni yerler keşfetmek ister misiniz?
Whatsapp Hattı
Alo Bilet