Zimbabve Uçak Bileti
Anasayfa Zimbabve Uçak Bileti

Zimbabve Uçak Bileti

Zimbabve Hakkında Temel Bilgiler
Zimbabve ya da resmi adıyla Zimbabve Cumhuriyeti, Afrika kıtasının güneyinde, denize kıyısı olmayan bir kara ülkesidir. Eski adı Güney Rodezya olan ülkenin sınır komşularını Zambiya, Mozambik, Güney Afrika Cumhuriyeti ve Botsvana oluşturur. Ülkenin başkenti Harare'dir. 12,973,808 kişilik nüfusun yüzde 10’u başkent ve çevresinde yaşamaktadır.
 
Zimbabve’nin Başkenti, Şehirleri ve Bölgeleri
Zimbabve sekiz ile ve iki il statüsüne sahip şehre bölünmüştür. Toplamda var olan 10 il, kendi içerisinde 59 ilçeye ve 1200 beldeye ayrılmıştır. Beldeler de kendi içerisinde köylere ayrılır. Başkenti Harare’dir. Ülke nüfusunun yaklaşık yüzde 10’u başkent ve çevresinde yaşamaktadır.
 
Zimbabve Nerededir?
Zimbabve, Afrika kıtasının güneyinde, denize kıyısı olmayan bir kara ülkesidir. Sınır komşuları, kuzeyden saat yönünde ilerlendiğinde, Zambiya, Mozambik, Güney Afrika Cumhuriyeti ve Botsvana’dır. Ülkenin Namibya ile olası 100 metre uzunluğundaki sınırı tartışmalıdır.
 
Zimbabve’de Konuşulan Diller
Ülkede üç resmi dil mevcuttur: İngilizce, Shona dili ve Ndebele. Resmi yazışmalarda da kullanılan İngilizce dili, sadece ülke nüfusunun yüzde 2,5'ine denk gelen beyaz Avrupalılar ile melez nüfus tarafından anadil olarak kullanılmaktadır. Nüfusun geri kalanı Bantu dil ailesine ait olan Shona dilini (yüzde 70) ve Ndebele dilini (yüzde 20) anadili düzeyinde konuşmaktadır. Bunların haricinde de yerel olarak Venda, Tsonga, Shangaan, Kalanga, Sotho, Ndau ve Nambya dilleri de konuşulmaktadır.
 
Zimbabve’de Din ve İnanç
Zimbabve nüfusunun yüzde 85'i Hristiyan inancına göre yaşamaktadır. Bunların da yüzde 62'si dini görevlerini kilise ziyaretleri gerçekleştirerek yerine getirmektedir. Zimbabve’de İslami inanca göre yaşayan nüfusun oranı yüzde 1'in altındadır. Ülkede en çok cami, 18 adet ile ülkenin başkenti Harare'de bulunmaktadır.
 
Zimbabve’nin Kısa Tarihi
1888’de İngiliz Cecil Rodes, Ndebele şefinden maden işletme imtiyazı elde etti. Kurulan İngiliz Güney Afrika Şirketi, 1889’dan 1923’e kadar ülkede siyasi ve ekonomik kontrolü elinde tuttu. 1923’te Güney Rodezya (bugünkü Zimbabve) politik ve siyasi iktidarı beyaz bir azınlığa veren bir anayasa altında muhtar bir sömürge olarak İngiltere tarafından ilhak edildi. 1953’te Güney Rodezya ve Kuzey Rodezya (şimdiki Zambia) ve Nyasaland (şimdiki Malawi) Rodezya ve Nyasaland Federasyonunu kurarak birleşti. Federasyon 1963’te dağıldı. 1964’te Kuzey Rodezya ve Nyasaland beyazların idaresinde bağımsızlıklarını kazandı.
 
11 Kasım 1965’te Başbakan İan D. Smith tek taraflı olarak Rodezya’nın bağımsızlığını ilan etti. İngiltere buna karşı çıktı ve BM vasıtasıyla ekonomik müeyyideler uygulattı. Mart 1970’te ülkede cumhuriyet ilan edildi. Aralık 1972’de Afrikalılar beyaz yönetime karşı gerilla savaşı başlattı. 1978 ortasında altı binin üstünde asker ve sivil öldürüldü. Rodezya birlikleri gerillaları mağlup etti. 1978’de iktidar zenci çoğunluklara devroluncaya kadar kontrol Smith ve üç tanınmış zenci liderin elinde olmak üzere anlaşma imzalandı. 21 Nisan 1979’da ülkenin herkese oy hakkı tanındığı ilk genel seçimde zencilerin çoğunlukta olduğu parlamento işbaşına geçti. İngiltere’nin Thatcher hükümeti 1979’da Zimbabve ile münasebetlerini normal hale getirmek için gayret sarf etmeye başladı. Zimbabve 18 Nisan 1980’de tam bağımsızlığına kavuştu. Yapılan seçimleri büyük bir çoğunlukla Mugabe kazandı.
 
Zimbabve’ye Ne Zaman Gidilir?
Tropikal iklime sahip olan Zimbabve’ye gitmek için en uygun zaman sıcaklıkların azaldığı ve henüz yağışların başlamadığı Eylül ve Ekim aylarıdır.
 
 
Zimbabve’ye Nasıl Gidilir
Türkiye'den Zimbabve'ye Güney Afrika Cumhuriyeti üzerinden aktarmalı uçuşlar mevcuttur. Başkent Harare’deki uluslararası havalimanı üzerinden ülkeye giriş yapılabilmektedir. Dubai, Amsterdam ve Londra üzerinden de düzenli olarak Harare seferleri yapılmaktadır. Zimbabwe'ye gidecek olanların oluşabilecek sağlık sorularına karşı tedbir amaçlı olarak aşı yaptırması gerekir. Ülke ziyaretlerinde zorunlu olarak sarıhumma aşısı yaptırılması istenir. Hepatit A, tetanoz ve sıtma aşıları da yaptırılması önerilen aşılardır.
 
Zimbabve’de İklim ve Hava Durumu
Zimbabve’de tropikal iklim hakimdir. Yağışlı ılık mevsim Kasım’dan Mart’a kadar sürer ve soğuk kurak mevsim Mayıs’tan Ağustos’a kadar devam eder. Aradaki aylar geçiş aylarıdır. Yükseklik sıcaklığa tesir eder. Soğuk mevsimin Temmuz ayında değişik yüksekliklerde sıcaklık ortalaması 11 ila 18 derece arasında, sıcak ay olan Ekim’de 20 ile 31 derece arasında değişir. Kimi zaman bölgeye göre değişiklik gösteren hava koşulları güney kesimlerde sıcak hava olarak karşımıza çıkarken, orta bölgelerde kış aylarında dondurucu soğukluk olarak görülebilir.
 
Zimbabve’nin Ekonomisi
Zimbabve’nin ekonomisinde tarım, madencilik ve imalat sektörleri önemlidir. Çalışan nüfusun yüzde 35’i tarım ile, yüzde 30’u sanayi ve ticaretle, yüzde 20’si hizmetlerle ve yüzde 15’i ise hükümet işleriyle uğraşır.
 
Zimbabve Mutfağı
Pek çok Afrika ülkesinde olduğu gibi Zimbabve mutfağının temel besinlerinden biri mısırdır. “Sadza” ya da “isitshwala” olarak adlandırılan ve neredeyse her gün tüketilen yemek, mısırla yapılır. Aynı şekilde yulaf lapasına benzeyen “bota” ya da “ilambazi” olarak adlandırılan yemek de mısırla hazırlanmaktadır. Her ikisinin de yanında ıspanak ya da bezelye gibi sebzeler tüketilir. Kahvaltıda “bota” adı verilen fıstık ezmesi, süt ve tereyağıyla hazırlanan yiyeceği yerler. Kutlamalar ve özel günler için keçi ya da inek kesilir ve ızgara yapılır.
 
Zimbabve’nin Festivalleri
Zimbabve’de her yıl müzik, film ya da dans odaklı pek çok festival düzenlenmektedir. Bunlar arasında turistlerin de sıkça ilgi gösterdiği Harare Uluslararası Sanat Festivali (HIFA) öne çıkmaktadır. Her yıl Nisan ayında düzenlenen festivalde müzik, tiyatro, görsel sanatlar alanında eserler sergilenmektedir. Nisan ayının bir diğer etkinliği de Harare Caz Festivali’dir. Afrikalı ünlü sanatçılar sahne almaktadır.
 
Zimbabve’de Bulunan Türkiye Dış Temsicilikleri
Adres: 15, Maasdorp Avenue, Alexandra Park, Harare, Zimbabwe
 
Telefon: + 263 4 799 761 , +263 (4) 799 762
 
Faks: +263 (4) 791 577
 
embassy.harare@mfa.gov.tr
 
http://harare.be.mfa.gov.tr
 
Zimbabve’deki Tatiller / Bayramlar / Önemli Günler
Kutsal Cuma
 
Paskalyadan Önceki Pazartesi
 
Bağımsızlık Günü (18 Nisan)
 
İşçi Bayramı (1 Mayıs)
 
Afrika Günü (25 Mayıs)
 
Kahramanlar Günü (8 ağustos)
 
Savunma Kuvvetleri Günü (9 Ağustos)
 
Birlik Günü (22 Aralık)
 
Noel (25-26 Aralık)
 
*Yanında tarih belirtilmeyen tatillerin günü yıla göre değişmektedir.
 
Zimbabve Vizesi
Umuma Mahsus Pasaport hamilleri vizeye tabidir.
 
Diplomatik, Hizmet ve Hususi Pasaport hamilleri vizeye tabidir.
 
 
Zimbabve uçak biletleri en uygun fiyatlarla Bilet11.com'da.Sizlerde 444 34 97 numaralı telefondan müşteri hizmetlerimize bağlanarak yurt dışına 49.99€ başlayan fiyatlarla seyahat edebilir; Bilet11.com farkıyla ucuza uçmanın ayrıcalığını yaşayabilirsiniz

 

14 Kasım 2017 Salı 11:41:32

İletişimclose

Uçak Bileti satın almak ve rezervasyon işlemleri yapmak için 7/24 müşteri temsilcilerinize web sitemizdeki telefonlardan ulaşabilirsiniz.

6 Taksit
6 Taksit
6 Taksit
6 Taksit
6 Taksit
6 Taksit
6 Taksit
6 Taksit
6 Taksit