Zambiya Uçak Bileti
Anasayfa Zambiya Uçak Bileti

Zambiya Uçak Bileti

Genel Bilgiler / Rehber
Lokasyon / Konum
Afrika'nın güneyinde denize kıyısı olmayan bir ülkedir. Demokratik Kongo Cumhuriyeti, Tanzanya, Malavi, Mozambik, Zimbabve, Botsvana, Namibya ve Angola ile sınır komşusudur.
 
İklim / Hava Durumu
Zambia ekvatora yakın olsa da, iklimini büyük ölçüde yüksekliği belirlemektedir. Ülkede üç mevsim görülür. Mayıs - Ağustos arası soğuk ve kurak geçer.Ağustos'tan Kasım'a kadar sıcaklık yükselir ve yağış görülmez. Aralık - Nisan arası yağışlı geçer. Sıcaklıklar soğuk mevsimde 16°C - 27°C, sıcak mevsimde 27°C - 32°C arasındadır. Kasım ayında ise özellikle vadilerde aşırı sıcaklıklar görülür.
 
Yönetim Biçimi / Devlet Yapısı
Başkanlık Tipi Cumhuriyet
 
Anayasa
2 Ağustos 1991'de kabul edilmiştir.
 
Eyaletler / Bölgeler / Şehirler
9 eyaletten oluşmaktadır:
 
Merkez,
Copperbelt,
Doğu,
Luapula,
Lusaka,
Kuzey,
Kuzey Batı,
Güney,
Batı
 
İlgili resim
 
Önemli Şehirler
Lusaka,
Ndola,
Kitwe,
Kabwe,
Chingola,
Mufulira,
Luanshya,
Livingstone,
Kasama ve Chipata Zambiya'nın önemli şehirleridir.
 
Ekonomi
Zambia’da çalışan nüfûsun yüzde 65’i tarımla, yüzde 35’i sanayi ve ticaretle uğraşır. Ülkenin belli başlı tarım ürünleri mısır, tütün, yerfıstığı, pamuk ve şekerdir. Tekstil, lastik, boru, patlayıcı madde ve tütün sanayileri gelişmiş durumdadır. Önceden yabancı sermayenin elindeki maden işletmesi, 1969’dan itibaren devletleştirilmiştir. Kauçuk ve fildişi ülkenin önemli zenginlik kaynaklarındandır. En önemli ihraç malları bakır, kurşun, çinko ve tütündür. Ülke en çok mamul maddeler ve makinalar ithal eder. İthal mallarının çoğu Suudi Arabistan, Almanya ve ABD’den gelir. İhraç mallarının çoğu Japonya, Fransa, İngiltere ve ABD’ye gider.
 
Tatiller / Bayramlar / Önemli Günler
Bağımsızlık günü, 24 Ekim (1964)
Festival / Fuar
Ülkede çok sayıda geleneksel festival düzenlenmektedir.
 
"Kazanga", Kaoma'da Haziran - Ağustos döneminde Nkoya etnik kökenliler tarafından 500 senedir düzenlenen en eski festivalidir.
Diğer önemli festivalleri:
 
"Kuomboka" - Mart - Nisan,
"Ncwala" - 24 Şubat,
"Likumbi Lya Mize" - Ağustos,
"Livingstone Kültür ve Sanat Festivali",
"Shimunenga" - Eylül Ekim dolunay dönemleri,
"Umutomboko" - Temmuz.
 
Konuşulan Diller
Zambiya'nın resmi dili İngilizce'dir.
Ülkede 30'a yakın yerel dil ve lehçe kullanılmaktadır.
 
Bunlardan en önemlileri;
Bemba,
Kaonda,
Lozi,
Lunda,
Luvale,
Nyanja,
Tonga
Din
Halkın %80'e yakını Putperesttir.
Geri kalanı Protestan ve Müslümandır.
Ne Zaman Gidilir?
Yılın her mevsimi gidilebilir. Nisan ve Ağustos arası ülkenin en çok yeşilliklere büründüğü dönemdir. Ekim - 15 Kasım arası vahşi doğayı görmek için idealdir. 15 Kasım - 15 Nisan arası kuş izleme tıurları için ideal dönemdir.
 
Ülke Mutfağı / Yemek / Ne Yenir Ne İçilir?
Zambiya mutfağının en önemli ana besini mısır ve darıdır. Nsima adını verdikleri darı ve mısırdan yapılmış sert lapayı sağ avuçlarının içine alarak, minik minik kopartarak top şekline getirerek, Ndiwo ve Umunani dedikleri farklı lezzetteki güveçe bandırarak yerler. Genelde bu güveçler et, tavuk ya da balıklı olur. Ancak bunu yapmaya maddi gücü olmayanlar fasülye, kurutulmuş balık, yer fıstığı, bamya, lahana yada balkabağı yaprağı ile yaparlar. Maheu dedikleri yoğurt kıvamında ve tatlı olan içecekleri popülerdir. Mosi, Eagle ve Zambezi Lager en bilinen bira markalarıdır.
 
Pratik Bilgiler
Adını Zambezi Irmağı'ndan alır. Ülkede çok sayıda doğal park alanı bulunur: Blue Lagoon, Kafue (ülkedeki en büyük doğal park), Lochinvar, Lower Zambezi (Başkanın kullandığı doğal parktır ve turizme yönelik çalışmamaktadır), North Luangwa, Nsumbu, South Luangwa (Afrika'nın en büyük safari destinasyonları arasındadır), Victoria Falls (Dünya'nın en büyük şelalelerindendir), West Lunga doğal parkları.
 
Dikkat Edilmesi Gerekenler / Önemli Bilgiler
Nüfusun yüzde 70'inden fazlası yoksuldur. Yüzbinlerce AIDS nedeni ile öksüz kalmış çocuk vardır. Ülkenin ekonomik gelirinde bakır madenlerinin önemli rolü vardır. Zambiya'da yerel kısımlara doğru gittiğinizde şişelenmiş su bulmak sorun olabilir. Bu nedenle şehir merkezlerinden yanınıza almanız önerilmektedir. Gece kadınların yanlız başına bara gitmesi önerilmemektedir. Hava karardıktan sonra araba kullanmak da tehlike arzedebilmektedir.
 
Zambiya Vizesi
Umuma Mahsus (Bordo) Pasaport Hamilleri: Zambiya vize işlemlerine tabidir. Umuma Mahsus Pasaport hamilleri turizm veya iş görüşmesi amaçlı seyahatleri için 30 güne kadar ikamet süreli tek, çift veya müteaddit girişli vizelerini sınır kapılarında alabilirler.
 
Hususi (Yeşil) Pasaport Hamilleri: Zambiya vize işlemlerine tabidir.
 
Hizmet (Gri) Pasaportu Hamilleri: Zambiya vize işlemlerine tabidir.
 
Diplomatik (Siyah) Pasaport Hamilleri: Zambiya vize işlemlerine tabidir.
 
 
Zambiya uçak biletleri en uygun fiyatlarla Bilet11.com'da.Sizlerde 444 34 97 numaralı telefondan müşteri hizmetlerimize bağlanarak yurt dışına 49.99€ başlayan fiyatlarla seyahat edebilir; Bilet11.com farkıyla ucuza uçmanın ayrıcalığını yaşayabilirsiniz.
 
 

14 Kasım 2017 Salı 11:35:09

İletişimclose

Uçak Bileti satın almak ve rezervasyon işlemleri yapmak için 7/24 müşteri temsilcilerinize web sitemizdeki telefonlardan ulaşabilirsiniz.

6 Taksit
6 Taksit
6 Taksit
6 Taksit
6 Taksit
6 Taksit
6 Taksit
6 Taksit
6 Taksit